Jak przygotować się na poświęcenie rodziny bądź wspólnoty Najświętszemu Sercu Pana Jezusa?
Praktyka kultu Najświętszego Serca Pana Jezusa wyróżnia trzy rodzaje poświęcenia: osobiste, rodzin i społeczeństwa.
Twierdzimy z całym przekonaniem, że kult Najświętszego Serca Jezusowego jest najskuteczniejszą szkołą miłości Bożej, która winna być fundamentem królestwa Bożego w duszach jednostek, w rodzinie i narodach.
- Encyklika Haurietis aquas Piusa XII
Warto zadbać o to, aby dobrze przygotować się do uroczystego poświęcenia się Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.
Dobrze, aby każda z osób, w małżeństwie, rodzinie, wspólnocie, odbyła wcześniej spowiedź i przyjęła tego dnia Komunię podczas Mszy Świętej oraz zadbać o to, by w domu znajdowała się figura lub obraz Serca Pana Jezusa.
Najlepiej, aby podczas wspólnej modlitwy ofiarowania się, był obecny kapłan, który wcześniej poświęci obraz lub figurę.
Po wspólnym wyznaniu wiary przez modlitwę Wierzę w Boga, lider wspólnoty, czy też głowa rodziny, odczytuje następujące słowa aktu, który został potwierdzony przez ojca świętego Piusa X:
Najświętsze Serce Jezusa!
Tyś objawiło świętej Marii Małgorzacie swoje życzenie, że chcesz panować w chrześcijańskich rodzinach.
Przychodzimy więc dzisiaj, by uznać całkowite panowanie Twoje nad naszą całą rodziną.
Chcemy odtąd żyć Twoim życiem, chcemy w sobie te cnoty pielęgnować, za które już tu na ziemi pokój obiecałeś; chcemy daleko od siebie odeprzeć ducha tego świata, na który rzuciłeś przekleństwo.
Panuj więc nad naszym rozumem przez prostotę wiary, panuj też przez swą miłość nad sercami naszymi, które niech całkowicie nią zapłoną, a które w Twej żarliwej miłości utrzymywać chcemy przez częste przyjmowanie Komunii św.
Racz, Boskie Serce, przewodzić naszym zebraniom, pobłogosław nasze duchowe i doczesne przedsięwzięcia, rozpraszaj nasze troski, uświęcaj nasze pociechy i łagodź nasze cierpienia.
Gdyby zaś który z nas miał kiedy nieszczęście Cię zasmucić, to przypomnij mu, że Ty, Serce Jezusowe, jesteś dobrotliwe i miłosierne dla grzeszników, żalem przejętych.
A gdy przyjdzie godzina rozłąki, gdy śmierć przyjdzie i okryje nas żałobą, chcemy wszyscy, tak ci, co umierają, jak ci, co na tym świecie zostają, poddać się Twym odwiecznym wyrokom.
Chcemy się pocieszać tą myślą, że przyjdzie dzień, kiedy cała rodzina nasza w niebie złączona na zawsze sławę Twoją i Twe dobrodziejstwa wychwalać będzie.
Niepokalane Serce Maryi i chwalebny Patriarcha, Józef Św., niech Ci przedłożą to poświęcenie, a nam je przypominają przez wszystkie dni życia naszego.
Niech żyje Serce Jezusa, naszego Króla i Ojca! Amen.
Po uroczystym akcie poświęcenia, przychodzi moment na umieszczenie obrazu lub figury Serca Pana Jezusa na przeznaczonym na to, jak najgodniejszym miejscu naszego domu, czy w miejscu spotkań wspólnoty, na przykład w kościele, czy kaplicy
Po umieszczeniu w odpowiednim miejscu obrazu lub figury jest czas, by odmówić modlitwę dziękczynną po poświęceniu się Najświętszemu Sercu Pana Jezusa:
Cześć i uwielbienie niech będzie Boskiemu Sercu Pana Jezusa, którego miłosierdzie objawiło się nam w takiej mierze.
Oto z tysięcy obrało nas Boskie Serce, aby powierzyć nam dziedzictwo swej miłości.
Dom nasz stał się miejscem wynagradzania Jezusowi za niewdzięczność tylu wiernych.
O Boskie Serce Jezusa, jakież to szczęście dla nas, niczym przez nas nie zasłużone, że możemy Cię powitać, jako Pana i obrońcę naszej rodziny.
W duchu najgłębszej czci uwielbiamy Cię i dziękujemy Ci za tę wielką łaskę, iż zamieszkać raczyłoś wśród nas, aby dzielić z nami wszystkie nasze obawy i trudy, wszystkie radości i przeciwności.
Wyznajemy, Panie, że nie jesteśmy godni Twojego wśród nas pobytu.
Ale pozostań z nami, Jezu, i wzbudź w nas wszystkich gorącą cześć ku Boskiemu Twemu Sercu.
Oddajemy się Tobie z zupełną ufnością, Boski nasz Zbawco, i prosimy Cię o święte błogosławieństwo Twoje we wszystkich naszych pracach i potrzebach.
Niech ten dom będzie dla Ciebie zacisznym ustroniem, tak miłym i drogim dla Ciebie, jak dom Marii i Marty w Betanii, w którym tak chętnie przebywałeś.
Polecamy Ci, Boskie Serce Jezusa, wszystkie nasze prośby i błagamy Cię o pociechę i męstwo w cierpieniach i pokusach. W szczególniejszy sposób polecamy Ci jeszcze dusze tych, których już śmierć zabrała spośród naszej rodziny.
Pozostań z nami, Panie, i bądź pomocą naszą w burzach tego życia. Oddal od nas ducha zwątpienia i niezgody.
Daj, aby życie nasze owiane było duchem pracy, czystości i miłości.
Chwała i miłość, cześć i uwielbienie niech będzie w naszym domu Najświętszemu Sercu Jezusowemu odtąd po wszystkie wieki. Amen.
Najświętsze Serce Jezusa, zmiłuj się nad nami!
Niepokalane Serce Maryi, módl się za nami!
Święty Józefie, módl się za nami!
Święta Małgorzato Mario, módl się za nami!
Na sam koniec uroczystego poświęcenia się Najświętszemu Sercu Pana Jezusa, można odmówić wspólnie Ojcze Nasz i Zdrowaś Maryjo za członków rodziny nieobecnych, a także za bliskich zmarłych.
Dobrze, by odczytany akt został podpisany przez członków rodziny lub wspólnoty.
Od tej chwili rodzina należy do Serca Jezusowego.
W treści listu pasterskiego Episkopatu Polski w setną rocznicę poświęcenia Narodu Polskiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa, przeczytamy:
Polska rodzina znalazła się w kryzysie, co trzecie małżeństwo się rozpada. W obliczu tych bolesnych faktów prośmy o odnowienie łask sakramentalnych i umocnienie więzi rodzinnych - o przebaczenie i wyrzeczenie się egoizmu rodzącego przemoc. Nie zapominajmy też o potrzebie międzypokoleniowego przekazu wiary, który dziś wydaje się być szczególnie zagrożony.
Wypełniajmy w naszych małżeństwach, rodzinach, domach, wspólnotach, to wezwanie wciąż aktualne. Każdy dzień niech staje się okazją do ofiarowania Bogu swojego życia, powołania, rodziny i całego świata, do zanurzenia się w Sercu Bożym, by z Niego czerpać.